Jihočeský kraj

číslo na kandidátce: 1

Mgr. Pavel Klíma

strana: TOP 09

náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro školství a sport

Pavel Klíma se narodil 26. května 1971 v Táboře. Osmnáct let pracoval jako ředitel školy a školky, v roce 2014 vstoupil do TOP 09, aby si lidé v závorce za jménem přečetli, že se hlásí k zodpovědné politice. V letech 1991 až 1996 vystudoval učitelství českého jazyka a výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Od roku 2016 je krajským zastupitelem a od roku 2020 náměstkem hejtmana Jihočeského kraje. Od roku 2021 je poslancem Parlamentu ČR. Jako aktivní výtvarník připravil několik dobročinných akcí uměleckých děl na podporu Domácího hospice Jordán v Táboře a působí také jako kurátor Galerie Malšice. Je členem výtvarné skupiny KOSA a členem Asociace jihočeských výtvarníků.

 

„Osvědčené partnerství, průnik hodnot, ale i jasné a konkrétní výsledky dosavadní spolupráce. To jsou hlavní důvody pokračování spolupráce TOP 09, KDU-ČSL a hnutí Tábor 2020 v krajských volbách v Jihočeském kraji na podzim letošního roku. Mou prioritou bude také nadále školství. Udělám maximum pro to, aby absolventi Pedagogické fakulty zůstávali v kraji, aby do výuky pronikaly moderní technologie, aby jihočeské školy byly moderní a aby profese pedagoga zůstala povoláním prestižním a adekvátně ohodnoceným,“ říká Pavel Klíma. 

 

číslo na kandidátce: 10

Ing. Marek Liška

strana: ANO 2011

pedagog, zastupitel města Prachatice

Marek Liška, rodák z jihočeských Prachatic (*1994). Učitel a zastupitel města. Po studiu na prachatickém gymnáziu studoval na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a následně na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze. Ve volném čase rád cestuje, sportuje a navštěvuje zajímavé kulturní akce. Politické zkušenosti získal jako asistent poslance, předseda komise pro kulturu, školství a volnočasové aktivity, člen sportovní komise Rady Jihočeského kraje a zastupitel města. V krajském zastupitelstvu by se chtěl věnovat rozvoji školství a volnočasových aktivit. Zejména podpoře mladých a talentovaných lidí.

číslo na kandidátce: 1

Josef Soumar, EFP

strana: Piráti

místostarosta pro finance a dopravu, zastupitel Jihočeského kraje

Josef Soumar, finančník, politik, místostarosta města Písku, zastupitel Jihočeského kraje se věnuje tématům veřejných financí, hospodaření a dopravě.

Narodil jsem se 7. srpna 1985 v jihočeském městě Písku, kde v současné době s rodinou žiji a podnikám zároveň.  

O politiku se zajímám od mládí, kdy jsme s mým strýcem a rodinou vedli dlouhé diskuse o vývoji politiky 90. let a milénia, výběrových zakázkách a kvalitě veřejných činitelů. I proto jsem původně přišel mezi Piráty v Písku, na jaře roku 2014, se kterými jsem sdílel hodnoty liberální demokracie, transparentnosti, svobody přístupu k informacím a aplikaci inovací, digitalizace a pokroku do veřejné správy 21. století.  

Můj profesní život je spojen s financemi, kterým se věnuji od svých studií a od roku 2007 se staly i mým povoláním. V úvodu získané znalosti a negativní zkušenosti mě vedly k založení poradenské společnosti s cílem poskytovat komplexní služby v oboru investiční poradenství, finanční plánování a wealth management.  

Ve svém povolání aktivně propaguji výuku finanční gramotnosti, finanční plánování a ucelený přístup v osobních a podnikových financích. Prostřednictvím finančního arbitra nebo pomocí advokátního zastoupení jsem v historii zachránil větší obnosy peněz klientů, kteří naletěli tzv. finančním šmejdům. S kolegy od roku 2015 aktivně školíme finanční gramotnost studenty středních a vysokých škol, pedagogy a firmy. Jsem držitel evropského poradenského titulu EFA a EFP.  

Mám rád vše, co se točí okolo vědy, přírody a techniky (úroveň: obdivovatel/nadšenec), podporuji kritické myšlení a transparentnost veřejných financí. Ve volebním období 2014 – 2018 jsem byl členem finančního výboru města Písku. V roce 2015 jsem v Písku zavedl tzv. „Sdílené neděle“, tedy pravidelná otevřená setkání občanů s místními politiky za Piráty.  

V roce 2017 jsem stál u zrodu krajských expertních týmů uvnitř Pirátské strany, které se rozšířily po celé republice a napojily se na rezortní týmy na úrovni Poslanecké sněmovny.  

Od října roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Písku, od roku 2022 místostarostou města odpovědným zejména za městské finance a oblast dopravy. Od října 2020 jsem rovněž členem Zastupitelstva Jihočeského kraje, členem finančního a předsedou hospodářského výboru.  

Ve městě Písku jsem stál například u zrodu a zavedení participativního rozpočtu, v Jihočeském kraji u zavedení a zrodu rozklikávacího rozpočtu na úroveň jednotlivých faktur.  

Mám poměrně dobré logické a analytické smýšlení, mám rád řád a systém. Mezi mé zájmy patří sport (cyklistika, fitness), hudba a hra na bicí (začátečník), lukostřelba, makroekonomie a historie.

Na republikové úrovni se věnuji státnímu rozpočtu a ochraně spotřebitele, jsem členem rezortního týmu finance. 

 

Sledujte mě na sociálních sítích Facebook, Twitter a LinkedIn. Navštivte také náš web a seznamte s našimi prioritami pro krajské volby 2024.

 

Josef Soumar – Wikipedie (wikipedia.org)

„Co jste doposud pro středoškolské školství ve svém kraji udělal(a)?“

Jako Piráti jsme v uplynulém volebním období podpořili investice v řádech stovek milionů ročně do školské infrastruktury. Jednalo se především o investice do rekonstrukce budov, modernizací tříd, podpora školních vzdělávacích projektů apod. V letošním roce jsme také podpořili vznik tří technických lyceí (tříd) a navýšili tak mírně kapacity všeobecného vzdělávání. Narozdíl od současné krajské koalice ovšem považujeme za důležité rozšiřovat i kapacity čtyřletých gymnáziích a dalších typů lyceí, především v oblastech velkých aglomerací – České Budějovice, Tábor a Písek. Tomuto navyšování kapacit jde více naproti dokument s názvem Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v Jihočeském kraji 2024-2028, který jsme letos také schválili. Stejně tak považujeme za potřebné podporovat vznik nových alternativních škol, o které je mezi veřejností zájem (bohužel v minulosti např. kraj komplikoval vznik waldorfského lycea, v minulém roce pak například krajský výbor pro vzdělávání nepodpořil vznik střední ScioŠkoly). Kromě výše uvedené jsme také podpořili projekt Obědy pro jihočeské děti týkající se nejenom studentů a studentek středních škol, jejichž rodiny se ocitly v nepříznivé finanční situaci.